כל 90 דקות נפרץ בית נוסף בישראל: ככה תהפוך ל"מלאך השומר" של מי שלא ישן טוב בלילה ותרוויח משכורת כמו של מנכ"ל בהייטק

על מתן שירותים בבית הלקוח אין אדם בישראל שלא שמע. אינסטלציה, חשמל, מיזוג והתקנות מכל סוג הפכו לקרקע פוריה לפיתוח קריירה מבטיחה. בימים אלה, מתברר שמעל כולם מנצנץ מקצוע חדש. כזה המבטיח הכנסה מכובדת לצד שירות נאמן ועזרה לציבור כ"מומחה מיגון ואבטחה". הבטחה לקריירה עם ביטחון כלכלי או בלון נפוח שסופו להתפוצץ? יצאנו לבדוק.

אבישי כהן (36), הוא מי שאחראי ל"מהומה" האדירה המטלטלת בימים אלה את שוק העבודה בישראל. כהן, מנכ"ל "עמותת מיגון ודלת" הוא מי שעומד מאחורי קורס "מומחה מיגון ואבטחה", ואחראי באופן ישיר להצלחה חסרת תקדים של מאות הבוגרים שעברו תחת ידיו בשנים האחרונות. לכהן מטרה אחת בלבד והיא להעניק הזדמנות נדירה ומיוחדת במינה, לבנות קריירה בתחום מבוקש שבו כל אדם בישראל (בכל גיל!) יכול להתפרנס בכבוד - מעבודה של 3 עד 4 שעות ביום.

אני פוגש אותו בשעת בוקר לקפה על שפת הים של תל אביב. בניגוד אליי, כהן לא מותיר רושם של אדם הממהר לעבודה, במה שמתפתח לשיחה ללא הנחות מצידי - על כסף גדול, קריירה וביטחון כלכלי.

תגיד, מה זה מומחה למיגון ואבטחה... זה בכלל מקצוע?  
כהן מחייך אליי ומיד יורה: "זו לא הפתיחה החלומית שדמיינתי לראיון הזה, כי לדעתי אתה שואל את השאלה הלא נכונה. אתה צריך לשאול אותי איך זה שעד היום לא שמעת על קריירה ש"מתעלמת" ממחסום הגיל, ומאפשרת לכל אדם בישראל לפתח קריירה מבטיחה מהתקנה של מערכות מיגון ואבטחה בבתים ועסקים. מדובר בתחום נדיר ושונה מכל מה שמקובל בשוק העבודה בארץ."

אבישי כהן: "אנחנו עוזרים להם ונהנים מהכרת תודה גדולה לצד תשלום מכובד והוגן עבור העבודה שלנו"

לגישה מהירה לסדרת הסרטונים לפני שהם יורדים מהאוויר השאירו פרטים כאן >>

*אני מאשר קבלת דיוורים וסמסים מאבישי כהן

הבנתי. אז אולי "תאיר את עיניי" ותגלה לי מה לדעתך כן מקובל בשוק העבודה בארץ?
"או… עכשיו אנחנו בכיוון הנכון. מה שמקובל בשוק העבודה מתחלק בעיניי לשלוש תקופות בחיי הציבור. נתחיל ממי שעומדים לצאת בשנים הקרובות לפנסיה לא גבוהה במיוחד, לצד פנסיונרים עם הרבה כוח נפשי ופיזי, שלצערי, הפסקת העבודה גורמת להם להרגיש שאין להם מה לתרום לאנושות מעבר לאיסוף הנכדים מהגן. אני מדבר איתך על אנשים שעבדו קשה ארבעים או חמישים שנה, ולא יכולים לפנק את עצמם בכורסת סלון חדשה שעולה ששת אלפים שקלים, וגם לא לזרוק לילדים שלושת אלפים שקלים שיעזרו להם לשלם שכר דירה ולסגור את החודש."

אתה מדבר איתי על פנסיונרים, אבל מה לגבי כלל הציבור בשוק העבודה? 
"תן לי, אני מגיע אליהם עכשיו. כי התקופה השניה הרלוונטית בשוק העבודה כוללת את כל מי שעובדים עשרים שנה באותו מקצוע, נמאס להם והם מחפשים ערך מוסף בחיים, ואם אפשר אז כמובן גם יותר כסף. הם לא רוצים להיות תלויים בקורונה שתוציא אותם לחל"ת, לא בתאונה או מחלה שתשבית אותם וגם לא בבוס שיכול לפטר אותם. ועכשיו, בוא נדבר על התקופה השלישית. זו שרלוונטית יותר לצעירים, ובעצם לכל מי שסיימו לשלם עשרות אלפי שקלים במשך שלוש או ארבע שנות לימודים במוסדות להשכלה גבוהה, אבא ואמא שלהם מאושרים כי יש להם תואר במנהל עסקים או כלכלה, ועכשיו הם מוצאים עבודה ומביאים הביתה משכורת של 7,200 שקלים נטו - וזה כאילו בסדר. למה זה כאילו בסדר? כי רק בעוד תשע שנים ועם קצת מזל, הם יטפסו ויגיעו לשכר של אחד עשר אלף שקלים. עד כאן המציאות העגומה ו"מה שמקובל" בישראל, וכל זה קורה בזמן שתלמידים שלי מרוויחים משכורות של מנכל"ים עם עניבות, כאלה שמגיעים כל בוקר למשרדים שמשקיפים על הסיטי של תל אביב, ובסוף החודש הם מציצים בחשבון הבנק ומחייכים. מה שכל כך יפה כאן, זה שהם עושים את זה אחרי שלושים ימי הכשרה ובלי שיתחייבו ללימודים ארוכים שנמשכים שנים, בלי בוס על הראש, בלי לשלם עשרות אלפי שקלים למוסדות להשכלה גבוהה ובלי שיעברו עליהם שנים של השקעה, התמדה, הקרבה ותסכול."

רגע. אם אף אחד לא ילמד באוניברסיטה אז איך יהיו רופאים, אדריכלים ורואי חשבון?
"אתה צודק ותן לי לחדד מעט את הדברים. כי אם אתה מתכנן ללמוד ולהיות רופא, אדריכל או רואה חשבון אז קדימה, טוס לאוניברסיטה. אלו דוגמאות מתחומי לימודים שבסופם אתה יוצא עם מקצוע פרקטי המעניק לך יכולת לעזור לאנשים, ובתמורה לכישורים שלך אתה מרוויח הרבה כסף. אבל מה קורה עם כל מי שהולכים ללמוד מקצועות כלליים כמו מנהל עסקים או כלכלה? המציאות העגומה היא שהם מוצאים את עצמם אחרי עשר או עשרים שנה "שכירים מתוסכלים" שמנהלים תיקי שכר בחברות ביטוח גדולות, עם תקרת הכנסה לא גבוהה במיוחד ובלי יכולת לפתוח עסק עצמאי משלהם."

ממתי הפכת להיות מומחה שיודע מה ישראלים רוצים וצריכים בחיים שלהם?
"תראה. לא צריך להיות גאון גדול בשביל זה. כולנו רוצים להרוויח הרבה כסף כדי להתמודד עם יוקר המחיה שמשתולל בארץ. אני לא מדבר איתך על החלום האבוד של חבר'ה צעירים להגיע לדירה משלהם, אלא על חיים שיש בהם הנאות כמו טיסה לחופשה בחו"ל, יציאה לאיזה מלון מפנק או מסעדה יוקרתית מדי פעם - בלי נקיפות מצפון על זה שאין לנו מספיק כסף בשביל זה. אל תשכח שלרוב הציבור אין עסק עצמאי, ואנשים עובדים כשכירים ומרוויחים שכר ממוצע של כעשרת אלפים שקלים בחודש, ובינינו - זה לא מספיק לכלום."

עם זה אני מסכים. אבל אני חייב לציין ששכר של 20,000 שקלים בחודש נשמע לי קצת הזוי בתור התחלה
כהן מחייך אליי שוב ושולף "אתה מוזמן לספר את זה לבוגרי התכנית שלי. אני מדבר איתך על אנשים שמגיעים למשפחות אחרי שפרצו להן את הבית או את העסק, והדבר הראשון שעובר לבני הבית בראש זו פאניקה. הם לא יודעים מה לעשות... כל הבית הפוך ומבולגן, מישהו חדר להם לפרטיות, נגע וחיטט במגירות, בכספת ובדברים הכי אינטימיים ויקרים להם. במצב כזה התגובה הראשונה שלהם זה פחד. פחד שגנבו כסף, תכשיטים, מחשבים או סחורה וציוד יקר, אבל מעל הכל מרחף הפחד על הילדים. מה קורה אם פורצים לבית כשהילדים בבית? אתה לא רוצה להפתיע פורצים כי אי אפשר לצפות את התגובה שלהם, ובקלות אירוע כזה יכול להסתיים באסון."

זה מובן. אבל מה הקשר בין הפחד מפריצה להכנסה שמגיעה לעשרים אלף שקלים ויותר בחודש?
"אני אסביר. ברגע שמשפחה אחרי פריצה מזמינה מומחה מיגון ואבטחה, אתה מגיע ומחליף להם קודם כל את מנעול הדלת, אחר כך אתה דואג שיגיעו להתקין להם סורגים, ואז אתה מתקין מערכת אזעקה ודואג לצייד אותם במצלמות אבטחה. השורה התחתונה היא שאתה מחזיר להם את הביטחון והשקט, לצד הכנסה שיכולה להגיע לאלפי שקלים - למתקינים החרוצים שבחבורה."

בתמונה: פריצה כפי שתועדה במצלמת אבטחה ביתית "ברוב המקרים אנחנו מצליחים למנוע או לכל הפחות לעכב ביקורים לא רצויים של גנבים"

לגישה מהירה לסדרת הסרטונים לפני שהם יורדים מהאוויר השאירו פרטים כאן >>

*אני מאשר קבלת דיוורים וסמסים מאבישי כהן

אוקיי, עם זה קצת הפתעת אותי. תגיד, כמה עבודה יש בעולם המיגון והאבטחה?
"האמת הקשה היא שבכל שעה בממוצע נפרצות דירה אחת או שתיים בישראל. סיכום שנת 2019 של המשטרה הצביע על 12,298 התפרצויות לדירות, לצד 5,531 פריצות לחנויות ועסקים. זה אומר שבנוסף לדירות, בכל שעה וחצי בממוצע נפרץ גם בית עסק בישראל. המשמעות מאחורי המספרים מעידה שתחום המיגון והאבטחה הוא קריטי לכל בית ועסק במדינת ישראל, ומכאן נגזר גודל ההזדמנות שלנו לפתח קריירה בתחום. הרי לפשיעה ועבירות הרכוש אין סוף, וכל אחד מאיתנו צריך לשפר את המיגון הקיים בבית. וככל שהגנבים הופכים למתוכחמים יותר, כך גובר הצורך של הציבור בשירות מהסוג שאנחנו מציעים."

אתה יכול להיות יותר ספציפי ולומר לי מה בדיוק מציע מומחה למיגון ואבטחה שהופך את המקצוע הזה לכל כך מתגמל?
"מומחה מיגון ואבטחה הוא מי שממגן בתים ועסקים במערכות אזעקה ומצלמות. בנוסף, הוא יודע לתת מענה בכל מה שקשור לתחום המנעולנות, והוא בתכל'ס זה שעוזר ומונע פעמים רבות ביקורים לא רצויים של גנבים. זה אומר לדוגמה שכמומחה, אתה מגיע לבית ומחליף צילינדר דלת רגיל בצילינדר איכותי וחסין בפני קידוח, כך שפריצה מהדלת הופכת לבלתי אפשרית. בנוסף, אתה מתקין מערכת אזעקה מתוחכמת, לצד מצלמות אבטחה שמתריעות על כל ניסיון פריצה, ולכל אלה מתווספת גם היכולת שלך לשדרג את המכירה בבית הלקוח. המשמעות בכיס שלך היא שמצד אחד אתה יכול להציע ללקוח צילינדר זול במחיר של 350 שקלים, ומצד שני אתה יכול להציע לו צילינדר המגיע גם ל- 1,300 שקלים. בנוסף, אתה יכול לשכפל שלטים לשערי חניה חשמליים, להתקין סורגים על ידי בעלי מקצוע וחברות מוסמכות שאיתם אתה משתף פעולה תמורת אחוזים מהמכירה, לצד שירותי פריצה, התקנת כספות, מצלמות נסתרות או גלויות, עיניות דיגיטליות לדלתות. השורה התחתונה היא שאתה יכול להגיע לבית של לקוח שרוצה להחליף מנעול ב-350 שקלים אחרי שפרצו לו, ואתה יוצא משם עם הזמנה בשווי אלפי שקלים, רק בגלל היכולת שלך לספק מגוון רחב של שירותים נלווים, ובכך אתה מכפיל את הרווח, משלש אותו ובמקרים רבים גם הרבה מעבר לכך."

אבישי, למה שאני אזמין מומחה מיגון ואבטחה אם כבר פרצו לי הביתה?
"בדיוק בגלל שפרצו לך הביתה. הרבה פעמים קורה שפורצים לבתים, הופכים את כל הבית ולא מוצאים כלום, אבל עצם החדירה לפרטיות גורמת לנו להוציא הרבה יותר כסף מהנזק שגרמו הפורצים. אבל זה מובן. יש צורך חזק מאוד של בני הבית להחזיר את תחושת הביטחון וכאן אנחנו נכנסים לתמונה ועוזרים להם לעשות את זה. אנחנו עוזרים להם ונהנים מהכרת תודה גדולה לצד תשלום מכובד והוגן עבור העבודה שלנו."

נניח ופרצו לעסק שלי ואני מזמין מומחה שיתקין מצלמות. כמה זמן נמשכת התקנה וכמה היא עולה לי?
"תראה. מיגון ואבטחה הוא מקצוע מתגמל מאוד ביחס לזמן העבודה שמושקע בו. אם הזמנת מומחה להתקנה של ארבע מצלמות אבטחה עם מערכת הקלטה שנקראת DVR אז מדובר בעבודה שנמשכת כשלוש שעות, ובסיומה אתה גובה סך של כ- 3,500 שקלים. עכשיו, אני באופן אישי לא מכיר מקצוע המאפשר לך בחלון זמן קצר של כשלושים יום ליהנות מתחושת סיפוק ועזרה לאנשים אחרים תוך כדי עבודה."

אני מודה שכל זה מתחיל להישמע טוב, אבל מה עושה מי שאין לו ניסיון מוקדם בעסקים? 
"אתה לא צריך ניסיון בניהול עסקים, לא להיות אלוף במכירות וגם לא בעל תואר אקדמי. כל מה שאתה צריך זה לחכות לטלפון מאנשים שצריכים ומחפשים אותך כי הם במצוקה. גנבו להם, פרצו להם, הפחידו אותם ועכשיו הם חייבים שתגיע ותעזור להם להחזיר את הביטחון. וכשאתה עושה את זה אתה זוכה להבעת תודה ותשלום מכובד"

טוב, אותי שכנעת. מה קורה עם מי שרוצים להפוך למומחי מיגון ואבטחה?
"אז ככה. לפני הכל הצעד הראשון הוא צפיה בסדרה של סרטונים על התחום. הסרטונים מגלים לך מה זה התחום הזה, מה פוטנציאל ההכנסות ומה צריך כדי לצאת לדרך. אחרי צפיה בסרטונים, תוכל לבחור ולהחליט אם התחום מדבר אליך, רגע לפני שאתה מוציא שקל אחד על קורס או לימודים." 

הנקודה ברורה. איפה הסרטונים האלו נמצאים?
"הסרטונים באינטרנט כמובן. כל מה שצריך לעשות כדי לצפות בהם זה להירשם בקלות עם האימייל ולקבל גישה לצפיה. שוב, הכל בחינם ובלי שום התחייבות, כך שאין כאן מה להפסיד מעבר לקבלה של ידע וערך בתחום שיכול להיות כרטיס הכניסה של כל אחד מאיתנו לפתח קריירה לצד שפע של עבודה, סיפוק עצמי וכמובן יכולת להתפרנס בכבוד."

לגישה מהירה לסדרת הסרטונים לפני שהם יורדים מהאוויר השאירו פרטים כאן >>

*אני מאשר קבלת דיוורים וסמסים מאבישי כהן