הקץ לנדנדת הדיאטות? ככה תעצרו את הדחף לאכילה בלתי נשלטת של מתוקים ומאפים בלי להתגנב בלילה למקרר

לאחר שב-8 שנים האחרונות גרמו לאלפי ישראלים לרדת במשקל ולשמור עליו בגאווה ובהנאה, מומחי התזונה המובילים בארץ בטוחים שהתוצאות בתחום הדיאטה והבריאות כבר לא נמדדות בתמונות של ״לפני-אחרי", אלא האם באמת יש תוצאות גם לאחר זמן ממושך של שנה ויותר ("לפני-אחרי-אחרי"). הם טוענים שבפעם הראשונה בהיסטוריה התגלתה הנוסחא המדויקת ששמה סוף ל"נדנדת הדיאטות", אכילה רגשית וההתמכרות הבלתי נשלטת למתוקים ומאפים אחת ולתמיד. האמנם? יצאנו לבדוק.

"אנחנו מכורים", כך טוענים בתקיפות התאומים הזהים עומר ואביב גיל (36), הבעלים והמנכ״לים של "האחים גיל בריאות טבעית". אחרי שעשו מהפכה בשנים האחרונות בכל מה שנוגע לתזונה טבעית עם למעלה ממאות אנשים ששינו את חייהם ב-7 השנים האחרונות, האחים גיל הצליחו לעורר את חמת אפם של בכירי תעשיית המזון והבריאות במדינת ישראל כשהם צועקים מסר אחד בכל הכוח: די להתמכרות.

על איזה התמכרות הם מדברים? מסתבר שהדחף הבלתי נשלט למתוקים ומאפים שיש אצל כל אחד מאיתנו מגיל קטן הוא כלל לא באשמתנו. האחים גיל מאמינים שבישראל 2019, אסור להאמין לפרסומות השקריות של חברות המזון שבמשך שנים מכרו לנו את הסיפור שהמוצרים שלהם הם ״ללא תוספת סוכר״. הם טוענים שעל כל אדם בישראל מוטלת החובה לקחת את השליטה לידיים בכל מה שקשור לבריאות, דיאטה ושמירה על המשקל - ושכל אדם צריך ויכול לשפר את מצבו הבריאותי בלי קשר לכמות הדיאטות בהם הוא נכשל עד היום.

לטענתם, מי שלא ייקח את עצמו בידיים ויתחיל ללמוד איך הגוף עובד באמת, ימשיך להיתקע ב״אם כל הבעיות״, הצרה האלמותית שמלווה את גברי ונשות ישראל ולבעיה הזאת קוראים: "נדנדת הדיאטות". הרי מי מאיתנו לא מכיר את המעגל המחזורי של עלייה במשקל-דיאטה-שוב עלייה במשקל-שוב דיאטה וכו'. נדמה לפעמים, שלא משנה איזה דיאטה מנסים (צמחים, כדורים, תפריטים, חלבונים, בננות, ניקוי מיצים או כל דיאטה אחרת), הסוף ידוע מראש. בוחרים דיאטה, בהתחלה מצליחים קצת לרדת, נתקעים בשלב מסוים, מתייאשים, ובשלב כלשהו אחרי זמן קצר יחסית מעלים את רוב המשקל העודף בחזרה ואז מחפשים אחר הדיאטה הבאה שתציל אותנו. המצב הזה יצר תסכול עמוק אצל עשרות אלפי ישראלים, וככה נוצרה האמונה ש"אין מה לעשות עם זה, ככה זה אצל כולם".

ובכן, פגשנו את אביב לראיון קצר בבית קפה ליד ביתו בתל אביב, כדי לבדוק האם הבשורה החדשה של האחים גיל אכן יכולה לשנות את המציאות העגומה של עולם הדיאטות בישראל.


עומר ואביב גיל מימין לשמאל: "אפשר להיות רזים ויפים ולהישאר במצב הזה אחת ולתמיד - בלי מאבק אין סופי באכילת מתוקים ומאפים. כבר לא מדובר במלחמה אבודה מראש."

אביב, עד כמה ה״התמכרות״ לסוכר היא מצב מסוכן עבורנו? ולמה זה קורה לכל כך הרבה אנשים?
״תקשיבי, ההתמכרות לסוכר היא מצב מאוד מסוכן ובודדים האנשים שבאמת מודעים אליו. יש בישראל מאות אלפי אנשים שנמצאים בסכנה מתמדת בגלל ההתמכרות לסוכר… בין אם מדובר באנשים שסובלים מכאבי ראש בצורה כרונית, סחרחורות, דיכאון, בעיות ריאה, לחץ דם גבוה, אכילת יתר, עייפות שנוחתת עלינו משום מקום באמצע היום, שומן בטני והשמנת יתר, או סתם מה שמכונה 'אכילה רגשית'... כל אלה סימנים מחשידים שיש פה בעיה של התמכרות לסוכר. ובסופו של דבר, לצערי, הסימפטומים האלה מובילים להחמרה שגורמת לסוכרת, בעיות לב, סיכון מוגבר לשבץ, עיוורון וכריתת איברים. באמת נורא."ֿ

לצפייה במיני קורס החינמי של האחים גיל ״ממאבק לשחרור״ השאירו פרטים כאן ->

אבל מה הקשר לסוכרת? כולה קצת עלייה במשקל… לא הגזמת?
"ממש לא הגזמתי וזה נושא סופר חמור שמשום מה מקלים בו ראש. למעשה, על פי הערכות משרד הבריאות מהשנים האחרונות, חיים בישראל כ-500,000 חולי סוכרת ועוד כ-200,000 חולים שכלל לא מודעים למצבם. תביני, מדובר בכמעט 10% מהאוכלוסייה שחולה בסוכרת! וזה ממש לא הסוף, איפה כל האנשים שנמצאים בסיכון לבעיות לב ושבץ וממשיכים להזריק סוכר בכל יום בלי לדעת את ההשלכות?!"

וואו, אני מסכימה איתך שאנשים לא ממש מודעים לכל זה. אתה אומר שאפשר למנוע את כל מה שתיארת אם רק נפסיק את ההתמכרות לסוכר?
״בהחלט כן, הגורם לכל הבעיות המסוכנות האלה הוא הסוכר. ברגע שאנשים ידעו איך לעצור את הצורך בסוכר אחת ולתמיד אני בטח שהמחלות והתופעות האלה יעלמו מהעולם ב-99.9%.״

שמעתי אותך אומר לפני הראיון שזה מוביל למצב של "נדנדת דיאטות"? למה הכוונה?
״'נדנדת הדיאטות' היא מצב בו יורדים ושוב עולים במשקל שוב ושוב ושוב במשך שנים ממש כמו נדנדה שעולה ויורדת בלי הפסקה. זה מצב בו אנשים מתמסרים לדיאטה, עושים מה שמבקשים מהם, מתמידים, משקיעים… בהתחלה יש הצלחה כלשהי, מצליחים לרדת קצת, אפילו הרבה, ואפילו מרגישים מדהים לכמה ימים (אנרגטיים, חיוניים, עם תחושת הצלחה שיורדים) אבל פתאום…

יש במשרד לחבר טוב יום הולדת, מביאים לו עוגה, ואז לוקחים "ביס קטן" כי מה.. רק ביס… לא ניקח?
״בלי שיודעים להסביר איך, פתאום מאבדים שליטה וכאילו שמישהו אחר "אוחז בהגה" ואנחנו כאילו לא יכולים להילחם במישהו הזה. אחרי 10 דקות מגלים שחצי מהעוגה נעלמה אצלנו בבטן.

או מקרה בו יושבים לצפות במשחק כדורגל חשוב, כל החברים נפגשים ומזמינים פיצה, כמובן שמזמינים כמה מגשים ושתייה מתוקה. אנחנו אוכלים משולש אחד, ואז אומרים לעצמנו טוב אז אולי רק עוד משולש אחד? או אולי עוד 2 ובלי ששמנו לב אכלנו חצי מגש וחצי ליטר קולה. זה נורא לדעתי, איבדנו את השליטה בכמות שאנחנו אוכלים, אנחנו מכורים ולא מצליחים לעצור.״


טוב ברור שהסיטואציה הזאת מוכרת לכולנו, אבל למה זה קורה?
״'נדנדת הדיאטות' מתחילה כאשר קורים לפחות אחד מ-2 מקרים נפוצים:
הראשון, הירידה במשקל בשלב מסוים נעצרת ומפסיקה לעבוד למרות שהאנשים שעושים דיאטה פועלים לפי כל הכללים של אותה הדיאטה בדיוק כפי שנאמר להם. הם אוכלים טוב, אוכלים בריא, עושים ספורט אבל בשלב מסוים משום מה נתקעים וזה מפסיק לעבוד.

המקרה השני הוא בגלל שהדיאטה מלכתחילה לא הייתה טבעית עבורם ולכן בלתי אפשרי להתמיד בה לאורך זמן. הדיאטה הייתה קשה, לא נוחה, ובעצם סוג של מאמץ זמני והקרבה, ככה שבשלב כלשהו נשברים ומעלים כל מה שהורדנו במהירות הבזק. למעשה, מחקרים מוכיחים שב-96% מהמקרים מי שיעשה דיאטה בסופו של דבר, גם אם יגיע ליעד שלו, יעלה את כל המשקל בחזרה ולפעמים אפילו יותר מהמשקל שאיתו התחיל את תהליך ההרזיה. נכון, זה מוזר, אני מתחום ההרזיה ואני אומר לך בעצמי ש-96% מהדיאטות לא עובדות - מה לעשות, זאת האמת. אלה הנתונים."

אוקיי, נשמע לא מבטיח… אז מה עושים? יש לנו סיכוי לצאת מהמבוך הזה?
״תראי, בכל מה שנוגע לפיתרון אנשים צריכים להבין שכשהם מנסים דיאטות שונות על סמך תמונות שבהן הם רואים אנשים 'לפני ואחרי' הדיאטה - הם מסתכלים רק על חצי הכוס. למה? כי החלק הקל הוא לרדת, כמעט בכל דיאטה מצליחים לרדת במשקל בצורה מסוימת. זאת לא הבעיה. החלק הקשה והאמיתי הוא להתמיד בזה לאורך זמן, והייתי מוסיף להתמיד בלי מאבק!

היום, צריך לבחון לעומק מי עוזר לך להמשיך ולשמור על שגרה ואורח חיים ביום שבו נגמרת הדיאטה באופן רשמי ככה שהתוצאות יישמרו לאורך זמן. אנחנו קוראים לזה 'לפני - אחרי - אחרי', כלומר איך אנשים מגיעים לפני הדיאטה, איך הם נראים בסוף התהליך והחידוש - איך הם נראים שוב אחרי חצי שנה, שנה ואפילו שנתיים אחרי

אתה רוצה להגיד לי שאיפה ש-96% מהדיאטות נכשלות, אצלכם מצליחים לשמור על התוצאות גם אחרי שנה??
״אנשים צריכים להבין דבר אחד: 'הפינג פונג' הזה של לעלות-לרדת-לעלות לרדת במשקל ימשיך לרדוף אחריהם כל עוד הם ימשיכו לנסות לטפל בסימפטום ההשמנה במקום בשורש הבעיה אחת ותמיד. הכשלונות ימשיכו לבוא עד שבסיס הפעולה לא ישתנה מהיסוד.

בואי אני אשאל אותך משהו… אם עכשיו היית מחליטה שאת לא ישנה יותר, שאת נשארת ערה מעתה ועד עולם - כמה זמן היית מחזיקה? 20, 30, 40, 50, 60 שעות? מדובר הרי במלחמה אבודה מראש, נכון? אין לך סיכוי לנצח בקרב הזה.

אותו הדבר בדיוק עם אוכל, לנסות להילחם בדחף לאכול מתוקים, בצקים, מאפים וסוכרים זאת מלחמה אבודה מראש שממש לא באשמתנו!״

למה אתה מתכוון שזאת לא אשמתנו? מי אשם בזה שאני לא יכולה לעצור את החשק לאכול עוגה?
״בואי תגידי לי את… אם תלכי 100 שנה אחורה לפני עידן האינטרנט, לפני הטלפונים הניידים, לפני מקדונלדס, לפני שהרפואה התפתחה, מה תגלי? אני אגיד לך, אנשים לא ידעו בכלל מה זה סוכר!

ותאמיני לי, הם חיו מעולה. כשהם היו רעבים, הם היו אוכלים מה שנגיש להם והיו ממש מבסוטים עם זה. בארוחות משפחתיות, הם היו אוכלים מעט, אולי קערת מרק ירקות ועוף ולא הרגישו שחסר להם שום דבר. מה שבטוח לא היה להם על השולחן עוגיות, עוגות ושלל שוקולדים מהסופר.

ונחשי מה, באותם ימים לא הייתה את בעיית ההשמנה שיש היום בעולם. תביני, לפני כ-40 שנה, ישבו טובי המוחות בעולם תעשיית המזון ושאלו את עצמם "איך אנחנו יכולים לגרום לאנשים לקנות יותר מהמוצרים שלנו? איך אפשר לשעבד אותם ככה שהשליטה על מה הם אוכלים תהיה שלנו, ככה שהם יהיו חייבים לקנות את המוצרים שלנו שוב ושוב ושוב?

מהר מאוד הם הבינו, שסוכר הוא כלי ממכר לכל דבר ועניין, רק שבניגוד לסמים - סוכר הוא חוקי, טעים ברמות, ואנשים צורכים אותו בשמחה רבה. אז מה הם עשו? הם התחילו להוסיף סוכר לכל מוצר שהם רק יכלו.

מאז, אנחנו כמו במטריקס, השתילו לנו מחשבות ורצונות שהן לא שלנו ואנחנו אפילו לא מודעים לכך. לא מצליחים לצאת ממנו, ככל שעובר הזמן יותר אנשים מצליחים לפצח את המטריקס ולצאת ממעגל 'נדנדת הדיאטות' אבל כמות האנשים שעדיין סובלים היא עצומה.״


״מזון מהיר, שתייה מתוקה, מעדנים, גלידות, פיצות, לחם, פסטות, ואפילו חטיפי בריאות, דגני בוקר, רטבים, נקניקים ואוכל קפוא - יש בהם סוכר בכמויות וזאת הסיבה שאנחנו חוזרים לאותם מאכלים כל הזמן״

וואו מטורף, אז יש לנו בכלל סיכוי להיגמל מההתמכרות הזאת?!
״ברור שיש, אבל זה מצריך שינוי אמיתי מהיסוד. הדרך היחידה לצאת מהלופ הבלתי נגמר וההתמכרות למתוקים, היא לשים לזה סוף פעם אחת ולתמיד בצורה שמחסלת את הבעיה מהשורש. השיטה שפיתחנו שעושה את זה נקראת 'סוויץ' בראש'.

החידוש הגדול פה, הוא שקודם כל מקבלים את כל הידע על הנושא ורק אז בונים אורח חיים כזה שבו אין מאבק באכילת מתוק. אפשר לאכול מה שרוצים, ולרוב מה שקורה זה שלבד, באופן טבעי, כל מי שעובר את התוכנית פשוט לא רוצה יותר לדחוף כמויות של מתוקים ומאפים לגוף. זה קורה לבד כמו קסם!

התוכנית כמובן גם משלבת תהליך ניקוי רעלים ובניית תוכנית תזונה שמותאמת לכל אחד מאיתנו באופן אישי לטווח הארוך. במילים אחרות, אצלנו בתוכנית אפשר לאכול מה שרוצים ומקבלים את היכולת לשים גבול בלי המאבק המעייף שמתחולל בתוך הראש.

העובדות בשטח מראות, שרק אם מוציאים מהמערכת אחת ולתמיד את נזקי הסוכר ועושים את הסוויץ' בראש, אפשר לעשות שינוי אמיתי שישאר לאורך זמן. דמייני יום שבו את באירוע, כולם מתנפלים סביבך על האוכל, ואת הולכת, נותנת כמה ביסים מהדוכן של המתוקים בלי הדחף הזה להתנפל - וזהו, אין לך חשק ליותר. נכון מדהים? :)״

זה אומר שאני על מתוקים ומאפים לכל החיים?
״ממש לא! לוותר על מתוקים ומאפים לכל החיים זה לא טבעי ולא רצוי. בעיית המתוקים והמאפים היא לא
האוכל עצמו, אלא הפיתוי והיכולת לשלוט בכמויות. המטרה היא לעבור תהליך שבסופו תהי משוחררת מתאוות הפיתוי (אפקט הקרייבינג), תוכלי לבחור לאילו מתוקים ומאפים תרצי לחזור ותוכלי לבחור את הכמות הרצויה״

אז מה אוכלים בתהליך הזה?
״תביני, זה לא משנה מה תאכלי, תבחרי כל דבר. חייבים להבין שהדגש שלנו הוא להיפטר מההתמכרות לסוכר. כמובן שיש דרך לעשות את זה, אבל ברגע שמסיימים את אותה הדרך יכולים להגיע למצב שאוכלים כל דבר שרוצים רק שהשליטה היא בידיים שלנו - אנחנו יכולים לבחור את הכמות ולא להתפתות לאכול יותר מאותה כמות שרצינו, ללא שום מאבק מתסכל.״

רגע, ואתם טוענים שכל אחד יכול לעשות את ה-״סוויץ׳ בראש״ הזה? זה נשמע לי קצת יותר מדי טוב מכדי להיות אמיתי.
"ברור, המצב הזה הוא לא בזכות טקטיקה מתוחכמת, או הפנוט שגורם לנו להפסיק להרגיש תאווה למתוקים ומאפים, או משטר קשוח שנועד להיכשל לאורך זמן… ממש לא. זה פשוט שינוי יסודי של הגישה שלנו לאוכל, לבריאות שלנו. שינוי שנובע מהבנה אמיתית, מכל אחד מאיתנו, מהשליטה הפרטית שלנו במה שקורה בלי שום התערבות של גורם חיצוני. המטרה פה היא להחזיר את השליטה לידיים שלנו ויש לנו כמות גדולה של סיפורים שמוכיחה שזה אכן אמיתי ומאוד אפשרי."

ואיך נדע שניצחנו? איך יודעים שהתחלנו חיים חדשים והחזרנו לעצמנו את השליטה על החיים שלנו והבריאות שלנו באופן מלא?
״פשוט מאוד - ביום שתרגישי שאין יותר מאבק, ביום שלא תצטרכי יותר "כוח רצון" כדי להצליח לשמור בטבעיות על עצמך ולהתמיד בתפריט שהחלטת שאת אמורה לאכול… זה היום בו תדעי שניצחת.״


צבי גרינברג (מצד ימין) בינואר 2018, לפני הסוויץ׳ בראש. בתמונה האמצעית צבי לאחר התהליך בן 90 ימים של האחים גיל, ובתמונה משמאל צבי בתאריך 26.10.18 כמעט שנה אחרי סיום התהליך בו ירד יותר מ-25 קילוגרם.

שמע, עדיין לא הגיוני לי... אם זה כזה קל, למה רוב האנשים לא עושים את זה?
״מבדיקות שעשינו, לצערינו רוב האנשים לא עושים את זה מ-2 סיבות:
הסיבה הראשונה היא כי אנשים מטפלים בסימפטומים של הבעיה שזה השומן בגוף וההשמנה עצמה, כלומר הם מנסים להרזות במקום לטפל בשורש הבעיה שזה כמובן ההתמכרות לסוכר והסוויץ׳ בראש. ושמטפלים בסימפטום, גם אם יש הצלחה זמנית, בשלב מסוים הבעיה חוזרת.

הסיבה השנייה, היא שאנשים מבינים שיש צורך בשינוי מחשבתי אבל לא ממש יודעים איך לעשות את זה.״

אוקיי, אז מה היית ממליץ כצעד ראשון עבור אנשים מיואשים שבאמת כבר עברו כל דיאטה שקיימת בערך, אבל מבינים שיש צורך ב״סוויץ׳ בראש״ ולא יודעים איך לעשות את זה לבד?
״קודם כל, הצעד ראשון הוא להפסיק להחליף דיאטות כמו שמחליפים גרביים. כדי ללמוד יותר על הנושא ולהבין אותו לעומק, ההמלצה שלנו היא לראות את סדרת הסרטונים החינמית שלנו בה אנחנו מסבירים את כל מה שאנשים חייבים לדעת על ההתמכרות למתוקים ומאפים ואיך לעשות את ה'סוויץ' בראש המיוחל בצורה נכונה, כדי להגיע למצב שבו אנחנו משוחררים מהמאבק שיש לנו בראש אחת ולתמיד.

בסרטונים יש את ההסבר המקיף איך הגענו למצב הזה, בסרטונים נראה:
1. נבין לעומק מדוע אנחנו נכשלים בכל הדיאטות שניסינו עד היום ולמה זאת לא אשמתנו
2. מהם 4 השלבים הפשוטים בעזרתם ניתן לנצח אחת ולתמיד את המתוקים והמאפים
3. איך להתמיד ולשמור על המשקל החדש לתמיד בקלות ללא סבל ומאמץ
4. ועוד הרבה כלים כדי להיפטר מההתמכרות לסוכר ולצאת לדרך חדשה בחיים בהם אנחנו מגיעים למשקל הרצוי ומשתחררים מהמאבק על השמירה עליו״

[זמין למספר ימים בלבד] לחצו כאן כדי לצפות בסדרת הסרטונים החינמית של האחים גיל >>>

לצפייה במיני קורס החינמי של האחים גיל ״ממאבק לשחרור״ השאירו פרטים כאן ->