הצעירים שמגלגלים מיליונים בזמן שכולם הימרו שהם יתרסקו

הם 2 "פרחחים" צעירים שבגיל 21 נחשפו לשיטה של כרישי הנדל״ן לרכישת דירות בלי שקל בהון עצמי. עכשיו, אחרי שהקימו חברת נדל״ן ענקית, קנו ומכרו עשרות נכסים, הרוויחו בענק והרצו מול מאות אנשים - הם לא חוששים לדבר על עולם הנדל״ן, שלטענתם, יכול להכניס גם לישראלים בלי פרוטה בכיס עוד 50-150 אלף שקלים תוך כמה חודשים בודדים.

מהפכה. זאת כנראה המילה הכי מדויקת לתאר את מה שקורה היום באחת התעשיות שמכניסות הכי הרבה כסף בעולם - תחום הנדלֹ״ן ובעיקר עסקאות ה״אקזיט״. כשפגשתי את טל בוימן (30) ואליאור כרמלי (30) לראשונה, לא הבנתי על מה כל המהומה.

ראיתי מולי צמד יזמים כריזמטיים עם מעל ל-8 שנות ניסיון בתחום וחזון גדול לשנות סדרי עולם, אבל לא הצלחתי לראות את כל התמונה. אחרי שעה וחצי של ראיון אינטנסיבי, הבנתי בדיוק על איזה "מהפכה" הם מדברים, ולמה חשוב לצעוק את המסר שלה חזק ככל הניתן.

בשנים האחרונות כרמלי ובוימן מנהלים ביד רמה את חברת הנדל״ן שהקימו במו ידיהם. ברזומה שלהם כבר יותר מ-50 עסקאות אקזיט מנדל״ן שבאף אחת מהן לא הרוויחו מתחת ל-60 אלף שקלים. הראשונה מביניהן הייתה כבר בגיל 21, הישג בלתי נתפס בעיני רובנו.

כרמלי ובוימן הם אנשי שליחות, לא כאלה שיעצרו באור אדום כדי להשיג את המטרות שלהם. אתה לא יכול להתעלם מהתחושה שאתה מקבל כשהם מדברים על המצב הכלכלי של רוב האוכלוסיה והרצון שלהם לשנות את המצב הזה אחת ולתמיד.

״אנשים פה חיים בבועה! שוק הנדל״ן בעולם מגלגל 217 טריליון דולר (טריליון = 1,000,000,000,000) וכולם הולכים, לוקחים משכנתא, קונים דירה ומשתעבדים לבנק במקום לקחת טיפה קטנה מהאוקיינוס הענקי הזה״, בוימן קובע בזעם.   

בוימן השתחרר מהצבא ופתח ״שניצליה״ שמהר מאוד מצאה את עצמה נכשלת ונסגרת: ״עשיתי את זה כי הייתי בטוח שזה מה שיתן לי ביטחון כלכלי״. לכרמלי הוא חבר לאחר מכן כששמע על הבחור ״שקונה, מוכר ועושה הרבה כסף.״ השניים החליטו ללכת בכל הכוח כדי להצליח בעולם הנדל״ן.

טל, תגיד לי עכשיו, אם אני לוקח אותך לילדות, חשבת שתגיע לכאלה תוצאות בזכות עסקאות נדל״ן כבר בגיל 30?
״האמת שלא כל כך נחשפתי לזה בילדות... מה שכן, תמיד שמעתי על עולם הנדל״ן שהוא מגרש המשחקים של העשירים. תמיד דמיינתי בניינים, שטחים ענקיים, זה היה נשמע לי עצום ותחום שאין לי שום קרבה אליו. ממש לא חשבתי שזה משהו שאני אגע בו.״

לצפייה במיני קורס החינמי על ״אקזיטים״ מנדל״ן השאירו פרטים כאן ->

והמשפחה, הסביבה והחברים האמינו שתצליח? תמכו בך בתחילת הדרך?

״אמא שלי אמרה לי בהתחלה שאני עושה טעות קשה. לאחר העסקה הראשונה הרווחית, היא הסכימה לעזור לי עם מעט כסף שהיה חסר לי ובהמשך הדרך היא השתמשה בכסף שלה כדי להשקיע בעצמה בנדל״ן. היום כמובן היא עושה כל מה שאני אומר לה לעשות עם הכסף.

בין היתר, היו הרבה אנשים שהרימו גבה, והסתכלו עלי בתור זה שפתח שניצליה ונכשל ואמרו 'מה הוא פתאום מדבר על נדל״ן מה הוא רוצה בכלל?' אבל זה לא מעניין, כי הנה עובדה שאני כאן והיום הכל הסתדר בסוף.״

תעשה לי טובה, זה לא באמת כזה ״קל״ כמו שאתה מתאר ולא כל אחד יכול להצליח.
״שמע, בוודאי שיש קשיים! האמת, הקושי הכי גדול שלנו היה אחרי העסקה הראשונה... אליאור ואני חיפשנו המון דירות ולא מצאנו כלום. זה הפך להיות ממש קשה ומה שלא הבנו זה שלא ניהלנו נכון את המשא ומתן.

כל הזמן היה לנו בראש שעסקת נדל״ן זה 'זבנג' וגמרנו. אבל בעצם לא מיצינו את התהליך מול בעלי הדירות. חשבנו שאם נסתכל על המון דירות נמצא פתאום איזה 'מציאה'. אחרי שאליאור ואני עברנו הרבה דירות ולא מצאנו כלום, התחלנו לחשוב שההצלחה הראשונית שהייתה לנו היא מזל של מתחילים.

שאלנו את עצמנו: 'מה אנחנו עושים לא נכון?' הסתכלנו על הקלסר בו עשינו את האפיון של כל הדירות,
החלטנו להתקשר לכל האנשים שראינו את הדירות שלהם וגילינו דבר הזוי... אותם בעלי דירות מכרו את הדירות במחיר שווה או אפילו נמוך ממה שהצענו! נפל לנו ברגע האסימון כי הבנו שיש פה שיטה שצריך להתמיד בה, לעקוב אחר הדירות ולהמשיך להציע הצעות לאורך כל הדרך. אתה אף פעם לא יודע מתי בעל דירה יתייאש ויירד במחיר.

בנוסף, למדנו גם באותה עסקה שיעור חשוב מאוד - אין דבר כזה מזל של מתחילים. צריך להבין שהכל תלוי בי ולא קשור לשוק עולה, יורד או כל תירוץ אחר שאני מספר לעצמי כדי להצדיק את זה שלא הכנסתי כסף. גם אם זה לא נראה ככה, הכל תלוי בנו."


טל בוימן: ״אני יכול לראות כל מספר שאני רוצה בחשבון הבנק, הכל תלוי בי וכמה אתאמץ!״

״בנוסף, אחד הקשיים הנוספים עבור הרבה אנשים זה לשמוע את המילה: ״נדל״ן״. זו מילה שנשמעת מפחיד, זה כמו שאומרים ״הייטק״... פתאום זה נשמע כמו תחום ענק שאין סיכוי להצליח בו.

תבין, נדל״ן זה תחום ענק בתוכו יש המון תחומים קטנים וכן, כל אחד יכול להצליח אם הוא יבחר את התחום שמתאים לו. אם אתה אדם שאין לו כסף - אתה יכול להצליח, אם לא בא לך לשים כסף - אתה יכול להצליח. לכל אדם בעולם יש אפשרות לגעת בנדל״ן ולעשות כסף.

נדל״ן זה כבר מזמן לא משהו לעשירים בלבד. לדוגמה, הרבה מאוד אנשים עושים עסקאות שנקראות ״שכירות משנה״ שזה אומר שאפשר לשכור את הדירה מהבעלים ולהשכיר במחיר גבוה יותר למישהו אחר ולהרוויח מההפרש. כל בן אדם שתביא לי, לא משנה מה הוא חושב, מה יש לו בבנק ומה הוא רוצה לעשות אני אראה לו 4-5 אופציות שונות להרוויח מנדל״ן.״

אמרת שהתחלתם בלי כסף, אז איך השגתם את המימון?
״אז ככה, אליאור ואני לקחנו גם ״משכנתא״ (הלוואה לטווח ארוך מהבנק) וגם הלוואה משלימה ואחרי העסקה הראשונה שהצלחנו כבר היה קל להתגלגל. תראה, גם היום יש המון פתרונות למימון. למעשה, זה החלק הכי קל בתהליך. זה ממש פשוט, היום ב-2 דקות אתה מוצא קבוצות משקיעים, או קבוצות וואטס אפ של אנשים שרוצים להשקיע. כל מה שנשאר זה רק למצוא את הדירה.״

לא פחדתם שלא תעמדו בהחזר ההלוואה ואז תהיו בצרות?
״תבין, תמיד יש פחד קטן, אבל ידעתי באופן מלא מה אנחנו הולכים לעשות בעסקה - מה השווי שוק, מי יקנה את הדירה, כמה היא שווה. אפשר לומר שידענו ב-100% שאנחנו הולכים להצליח.

החשש הוא טבעי, אבל צריך לדעת את כל הפרטים ולהגיע מוכנים, כי אם אתה מגיע מוכן כבר ברכישה אתה תרוויח את הכסף. ברגע שבאתי עם כל הידע הזה זה הרגיע אותי ונתן לי לעשות את העסקה בצורה שלווה ורגועה.״


טל בוימן: ״חוזה מכירה על אחת הדירות שקנינו בבאר שבע בתחילת 2017״

דבר דוגרי, כמה סיכון יש פה?
תראה, קודם כל - סיכון יש בכל דבר!

כשאתה חוצה את הכביש אתה מסתכן, אתה עולה על מטוס אתה מסתכן, אתה אוכל סוכר אתה מסתכן. אבל, ככל שאתה יודע את התהליך יותר טוב, ויש לך ידע יותר גדול על העסקה אתה מקטין את הסיכונים.

כמו כל דבר בחיים, ידע וניסיון אמיתי מקטינים את הסיכון בלעשות טעויות. תבין, יש המון אנשים שעשו טעויות ואפשר ללמוד מהם כדי להצליח וזה מה שאנחנו עשינו.

איפה שיש סיכוי יש סיכון. מי שלא רוצה סיכון אז גם לא יקבל סיכוי ולהפך, מי שרוצה סיכוי חייב להבין שיש סיכון קטן. המטרה שלנו היא לפעול לפי שיטה מסודרת, לדעת הכל וככה להקטין את הסיכון ל-0%.

האמת, זה נשמע מעניין. האם לדעתך כל אדם יכול להצליח בתחום או שצריך תכונות אופי מסוימות?
"אז ככה, מי שרוצה להצליח בתחום, ולדעת איך לרכוש ולמכור דירות, צריך שיהיו לו שלושה מאפיינים חשובים: הוא צריך להיות מוכן לעשות הכל כדי להצליח, הוא צריך להיות אדם שיש לו מטרות שהוא מאוד רוצה להשיג, והכי חשוב- הוא צריך להיות אדם שיודע שאם הוא יציב לעצמו מטרות מול העיניים הוא יגיע אליהן לא משנה מה.

בנוסף, אני יכול לשתף אותך למי לדעתי תחום הנדל״ן ממש לא מתאים. למשל, מי שרוצה לשבת על החוף ולהתעשר כשהוא בים - זה ממש לא מתאים לו. אדם צריך להבין שחייבים לעבוד קשה כמו בכל דבר אחר, רק שבתחום הזה התגמול הוא הרבה יותר גדול מאשר כל עבודה אחרת. אפשר ממש להגיע פה לעצמאות כלכלית.״

תגיד, מתי זמן טוב להתחיל לדעתך?
״תראה, אמרו חכמים ממני, הזמן הכי טוב לנטוע עץ היה אתמול - הזמן השני הכי טוב הוא עכשיו! אין למה לחכות. כל התירוצים שתעלה לעצמך הם לא רלוונטים אם אתה רוצה ביטחון כלכלי והגשמה עצמית פשוט תלמד לעשות את זה נכון ותתחיל עכשיו. זה לפחות מה שאליאור ואני אמרנו לעצמנו בגיל 21.״

נגיד ואני אתכם (מודה שסקרנתם אותי), איך מתחילים?
״תראה, הצעד הראשון שחובה לעשות לפני ששוקלים להיכנס לתחום האקזיטים מנדל״ן הוא לקבל את הידע הטוב ביותר והנכון ביותר. כדי לעשות את זה ולא לקפוץ ישר למים העמוקים אני ממליץ לצפות במיני קורס החינמי של המנטורים והשותפים העסקיים שלנו במכללת זמן לנדל״ן יבגני גליקמן ואלעד בניניפלד. בזכותם התחלנו, למדנו מהם, והיום אנחנו שותפים. זה יכול להיות צעד ראשון מעולה לא רק עבורך אלא עבור כל אחד שרוצה להתחיל אבל אין לו ידע בנושא. הכל שם מוסבר בצורה פשוטה וברורה.״

לחצו כאן כדי לצפות במיני קורס החינמי ״נדל״ן בקליק״ של יזמי העל יבגני גליקמן ואלעד בניניפלד >>>>

לצפייה במיני קורס החינמי על ״אקזיטים״ מנדל״ן השאירו פרטים כאן ->