הישראלים שהגשימו את החלום שלהם בחמישה שבועות

אם ראית את השכן שלך מחייך ולא הבנת למה, אם החברה לעבודה נראית רגועה יותר ומאושרת יותר מתמיד, אולי זה בגלל שבזמן שרובנו מבזבזים את שעות הפנאי המעטות שלנו מול הטלוויזיה, המחשב או הטלפון, הם כבר הגשימו את החלום שלהם והתחילו לנגן בגיטרה. תכירו את האנשים שמגשימים את החלום של כולנו

עצלן. עצלן ופחדן. זה מה שהרגשתי אחרי הראיון שערכתי עם יובל ביאליק, מייסד הקורס "לנגן גיטרה בחמישה שבועות". מסתבר שבזמן שאני ועוד מיליוני אנשים היינו עצלנים מדי או מפוחדים מכדי לעשות את הצעד ולהגשים את החלום שמלווה אותנו כל החיים, יש כבר אלפי אנשים שעשו את הצעד והגשימו את החלום לנגן בגיטרה - בזמן קצר, בקלות יחסית ובלי להשקיע בזה הרבה זמן.

השיטה שבה הם משתמשים נקראת "לנגן גיטרה בחמישה שבועות" והיא נועדה לאפשר לכל אחד - בכל גיל ובכל מצב בחיים, להגשים את החלום ולהתחיל לנגן

איך זה עובד?
בזמן שאנחנו יושבים בבית ומספרים לעצמנו שאנחנו לא יכולים, שכבר עברנו את הגיל, שאין לנו זמן וכל שאר התירוצים, יש מי שקם והולך למפגשים קבוצתיים פעם בשבוע, לומד אקורדים ופריטות, מתרגל אותם קצת בבית במהלך השבוע ומגיע בחמישה שבועות למצב של נגינה רצופה של השירים שהוא אוהב
 

יובל ביאליק (38), המוכר בתור אחד המומחים הגדולים בארץ ללימוד גיטרה, פיתח שיטה ממוקדת וברורה, לאחר עשור של שיעורי גיטרה ואלפי תלמידים. ב 4 השנים האחרונות כבר למעלה מ 1,500 בוגרים למדו בהצלחה לנגן לפי השיטה שלו והגשימו חלום ילדות

כשפגשתי אותו בבית הקפה הסמוך לביתו שבעמק חפר, גיליתי אדם חדור מטרה עם שליחות חזקה לעזור לכמה שיותר אנשים להגשים את החלום שלהם. לטענתו, כל אחד יכול לנגן בגיטרה ובזכות הגשמת החלום גם להיות רגוע יותר ומאושר יותר

יובל מעיד:
"לנגן בגיטרה זה רק החלק הפיזי של העניין. למעשה, אנחנו עדים לתופעה הרבה יותר רחבה ומעניינת. יש כאן הזדמנות אדירה לכל מי שאי פעם חלם לנגן"

למה אתה מתכוון?
"לנגינה בגיטרה יש השפעה על כל תחומי החיים. היא מפתחת יצירתיות וקוארדינציה ובעצם העובדה שבן אדם הגשים חלום שרדף אותו במשך שנים, הוא כבר מרגיש הרבה יותר טוב עם עצמו ויש לכך השפעה עצומה על הסביבה שלו - התפוקה שלו בעבודה עולה, הוא רגוע יותר גם בבית עם המשפחה והביטחון העצמי שלו עולה. פתאום יש לו משהו שהוא רק שלו ונותן לו מרץ ואנרגיות לקום בבוקר, להתחיל את היום בכיף ולסיים אותו בשחרור מתחים ולחצים עם הגיטרה"

נשמע מדהים. איפה הטריק בעצם, מה הסוד להצלחה?
"אין כאן קסם או טריקים" אומר יובל, "הכל עניין של מיקוד בעיקר ושל תמיכה מקצועית ואכפתית בכל תלמיד ותלמיד. אחרי ניסיון של למעלה מעשור בשיעורים פרטיים, חיפשתי ליצור שיטה שתאפשר לכל אחד להגשים את החלום שלו - בכל גיל ובכל מצב - משהו שאדע שבוודאות יעבוד לכל אחד. כך התחלתי, לפני כ 4 שנים, ללמד בקבוצות ולעשות ניסויים והתאמות לשיטה"

ומה גילית?
"גיליתי שעצם הלימוד בקבוצה פתח משהו אצל התלמידים שלא התאפשר בשיעורים הפרטיים. הקבוצה איפשרה לי לתת לתלמידים שלי ערך גבוה הרבה יותר מאי פעם"
 

מה באמת ההבדל בין לימוד בקבוצה לשיעור פרטי?
"יש כמה הבדלים משמעותיים. קודם כל, כשמנגנים יחד, ואנחנו מנגנים כולם יחד לאורך רוב הקורס, קל הרבה יותר להבין את הקצב, הפריטה והמבנה של השיר. זה פשוט משהו שקורה בזכות הנגינה המשותפת. יש המון כוח לקבוצה ואתה מקבל אנרגיה ממה שקורה בחדר"

אוקיי. מה עוד?
"מעבר לכך, וזה מרכיב מאוד חשוב בהצלחה של המשתתפים, הקבוצה יוצרת מחוייבות. מחוייבות להגיע לשיעורים, מחוייבות להתאמן בבית ולהגיע מוכן כדי לא לעכב את הקבוצה, מחוייבות לריכוז והתמדה במהלך השיעור וגם במהלך השבוע עד לשיעור הבא"

ולא נוצרים פערי רמות? איך מתמודדים עם זה?
"שאלה מצויינת. כמובן שנוצרים הבדלי רמות מסויימים במהלך הקורס. יש כאלה שבכל זאת מתאמנים יותר מאחרים ויש כאלו שהכל בא להם בקלות והם מתקדמים יחסית לקבוצה, אבל השיטה שיצרתי יודעת להתמודד עם הבדלי הרמות האלה, שהם לרוב הבדלים קטנים יחסית בזכות העובדה שהקורס בסופו של דבר מאוד קצר וממוקד"

תסביר
"אנחנו מנגנים יחד כל השיעור אבל כל אחד יכול לנגן בהתאם לרמה שלו ועדיין נוכל לנגן כולנו יחד. למשל, מי שמתקדם יחסית, ינגן את השיר עם פריטה מלאה, מי שעדיין טיפה מתקשה ינגן את אותו השיר עם פריטה בסיסית יותר ומי שעוד יותר קשה לו יעשה רק את חילופי האקורדים, ללא פריטה. עדיין - כולם מנגנים יחד את אותם אקורדים ואת אותו השיר וכל אחד מוצא את מקומו בקבוצה"

ולא נוצרת תחרות בין החברים בקבוצה? אין קנאה או תסכול?
"פה נכנסת העבודה המשמעותית ביותר שלנו, המורים והצוות. החלק המרכזי ביותר בשיטה שבניתי בכלל לא עוסק בנגינה עצמה. לא המצאתי את האקורדים כמובן וגם לא את הפריטות. מה שפיתחתי זו דרך להעצים כל משתתף ולתת לו המון תשומת לב ויחס אישי בתוך המסגרת הקבוצתית. זה קורה גם במהלך כל שיעור וגם במהלך השבוע, בין שיעור לשיעור. יש לנו מערך תמיכה משמעותי שנמצא בקשר עם כל תלמיד ותלמיד במהלך הקורס ומוודא שהוא מרוצה, שהוא נהנה, שהוא מצליח. כל בעיה קטנה שעולה מיד מקבלת טיפול ולכן אחוזי ההצלחה בקורס כל כך גבוהים"

מהם אחוזי ההצלחה באמת?
"אחוזי ההצלחה בקורס הם 95%. למעשה, כל מי שמקבל החלטה אמיתית לעשות איתנו את הדרך במלואה, לתת לעצמו צ'אנס ולעקוב אחר השיטה וההנחיות שלנו, מצליח. והבודדים שלא מגיעים לתוצאה מספקת בפעם הראשונה, מקבלים מאיתנו קורס נוסף במתנה, ללא עלות"

קורס שלם נוסף ללא עלות? זה כלכלי בשבילך?
"כן. קודם כל חשוב להבין שהרוב המוחלט מגיעים לתוצאה מעולה ביחס לזמן שהשקיעו (חמישה שבועות) ומגיעים למצב שבו הם מנגנים שירים באופן רצוף. שנית, לי באופן אישי חשוב לעמוד במילה שלי ולעזור לכל מי שרק רוצה - להגשים את החלום שלו ולנגן. זו הדרך שלי להבטיח שכל אחד יצליח"
 

יפה מאוד. ומה עם מי שבכל זאת לא מצליח לנגן?
"קודם כל זה עניין של גישה והגדרה. מבחינתי הצלחה בקורס (וזו הצלחה מסחררת לפרק זמן כל כך קצר) היא נגינה רצופה של שירים. ברגע שייצרנו הצלחה קטנה, קל לנו הרבה יותר להמשיך ולהתמיד ומכאן השמיים הם הגבול. מי שבכל זאת, בגלל מגבלה פיזית כזו או אחרת לא מצליח לנגן - מקבל את כספו בחזרה. אנחנו מעניקים אחריות מלאה על הקורס, כך שלמעשה יש לתלמידים שלנו רק מה להרוויח"

ולא צריך ידע מוקדם? לקרוא תווים? משהו?
"אין שום צורך בשום ידע מוקדם או כישרון מסויים. את הקורס אנחנו מתחילים מאפס - איך מחזיקים את הגיטרה, איך מוציאים צליל, איך מכוונים את הגיטרה וכו'"

ומה עם מי שכבר יודע קצת לנגן?
"יש לנו כמה רמות של קורסים ויש כאלה שמצטרפים ישר לרמה השניה, השלישית או אפילו הרביעית"

כלומר, יש אפשרות גם להמשיך ללמוד מעבר לחמישה שבועות?
"כמובן. הרבה בוגרים רוצים להמשיך להתקדם וממשיכים איתנו לקורסים הבאים"

ומה עם מי שרוצה רק קורס אחד, קצר? חמישה שבועות בלבד?
"רוב התלמידים שלנו עושים בסופו של דבר רק את הקורס הראשון ואין עם זה שום בעיה. עם הידע שאנחנו לומדים בקורס הראשון (עשרה אקורדים ושתי פריטות) אפשר לנגן מיליוני שירים בכל הסגנונות. לרוב האנשים זה מספיק"

מיליוני שירים?! לא הגזמת?
"לא הגזמתי בכלל. בסופו של דבר, רוב השירים הפופולריים בעולם משתמשים באותו מאגר של אקורדים בסיסיים ורק הסדר שלהם משתנה. עם עשרה אקורדים אפשר לנגן כמות בלתי נתפסת של שירים בכל הסגנונות ובכל השפות"
 

נשמע מדהים. אבל מה אם אין לי קואורדינציה? או כישרון מוזיקלי?
"עם נסיון של למעלה מ 1,500 בוגרים אני יכול לומר בוודאות - כל אחד, אבל כל אחד - יכול לנגן בגיטרה. תאמין לי שראיתי כבר הכל - כל סוגי האצבעות, הידיים, הכישרון והקואורדינציה. בסוף - כדי להצליח באמת צריך רק דבר אחד"

והוא?
"רצון. רצון כנה, אמיתי וחזק להצליח. אם יש לך את זה, אפשר להתגבר על הכל ושום דבר אחר כבר לא משנה"

אוקיי. שכנעת אותי. אבל אם אני עדיין לא בטוח ורוצה להבין אם גם אני יכול לנגן?
"בדיוק בשביל זה יצרתי תהליך של אבחון מהיר (5 שאלות, כ 30 שנ') שבסופו תדע האם גם אתה יכול לנגן בגיטרה ותקבל ממני פתרון מותאם אישית לסיבה שגרמה לך לדחות את הגשמת החלום שלך עד היום. אם זה מעניין אותך - הצעד הראשון מתחיל כאן - באבחון הזה"

יובל, תודה רבה. לא יודע מה אם הקוראים שלנו אבל אני כבר מת להתחיל לנגן
"בשמחה רועי. מקווה לראות גם אותך מגשים את החלום שלך בקרוב. אנחנו כאן לכל שאלה"

למעבר לאבחון (30 שנ') - האם גם אתה יכול לנגן בגיטרה? - לחצו כאן