הטבת המס שתגדיל לכם את הפנסיה בעשרות אלפי שקלים

הפקדה לקופת גמל לפי תיקון 190 מאפשרת משיכה חד פעמית של הכסף במיסוי מופחת או הוספתו לקצבה החודשית בפטור מלא ממס. מהם היתרונות בהשקעה שהופכת אותה למכשיר החיסכון האטרקטיבי ביותר הקיים היום בשוק?

ג.מ, בת 56 מאזור המרכז, בדקה מה תהיה קצבת הפנסיה שלה לאחר הפרישה, והופתעה לגלות שמדובר בחצי מסכום המשכורת שלה. מצבה של ג.מ מאפיין חוסכים רבים כיום – ההתארכות בתוחלת החיים גורמת לשחיקה עצומה של הקצבה החודשית. 

מכיוון שהחיסכון הפנסיוני הוא העוגן החשוב ביותר לרווחה הכלכלית בגיל השלישי, המחוקק היה ער למגמה הזו ובאמצעות תיקון 190 לפקודת מס הכנסה העניק לחוסכים המבוגרים תמריצי מס משמעותיים להגדלת החיסכון ולצבירת כספים נוספים. כך ניתן להגדיל את החיסכון בעשרות אלפי שקלים, בכמה צעדים פשוטים:

ההפקדה: בקופת גמל, המשיכה: לפי תיקון 190 
בישראל קיים מס רווחי הון על הרווחים מהשקעות כספים והון, בגובה 25% על הרווח הריאלי. מס זה אחיד לכל אפיקי ההשקעה ההוניים: השקעות בניירות ערך, השקעות בביטקוין, השקעות בדירה, ועוד. 

על מנת לעודד חוסכים לחסוך לטווח ארוך ולהגדיל את הכספים שיעמדו לרשותם בעת פרישה, השקעה בקופת גמל לפי תיקון 190, נהינת מהטבה, והיא תמוסה במס רווחי הון מופחת של 15% מהרווח הנומינלי בלבד. בתקופה כמו היום, כאשר האינפלציה היא אפסית, מדובר בהטבת מס משמעותית ביותר. 

בנוסף לכך, אם החוסך החליט בסופו של דבר לא למשוך את הכסף בבת אחת, אלא לצרפו לקצבת הפנסיה החודשית, הסכום יהיה פטור ממס לחלוטין, גם עבור החוסך, ובמקרים מסוימים גם עבור היורשים.  

בדוק זכאותך להשקעה אטרקטיבית בקופת גמל >>


מהן האותיות הקטנות בתיקון 190?

לפני שמפקידים כסף ובוחרים בהשקעה למימוש בהתאם לתיקון, חשוב גם לקרוא את האותיות הקטנות ולראות האם זה אפיק שמתאים לצרכים של החוסך. אם כן - מדובר בהזדמנות חיסכון הטובה ביותר שקיימת כיום בשוק. אם לא - זהו מכשיר חיסכון שהנזק שלו עולה על התועלת. 

על מנת להנות מהטבות המס צריך להפקיד את הכסף בקופת גמל. זהו ייתרון משמעותי כיוון שהפקדה בקופת גמל משמעותה שהכסף נזיל עבור החוסך בכל עת, ובנוסף לכך הוא יכול לשנות את רמת הסיכון של ההשקעה שלו, בכל עת שיחפוץ, מבלי שהדבר יהיה אירוע מס. 

ההשקעות בקופת גמל נעשות בפיזור גבוה מאוד, על מנת לפזר את הסיכון בצורה רחבה, ותשואות של הקופות שקופות לחוסך ומפורסמות לפי כל כללי המפקח על שוק ההון. כך החוסכים יכולים לדעת שיש פיקוח על ניהול כספם, והוא מתבצע במקצועיות וברמת נאמנות גבוהה.

הורשה לפי רצון החוסך 
עוד יתרון בהשקעה בקופת גמל הוא דמי הניהול הנמוכים יחסית למכשירי חיסכון אחרים המושקעים בשוק ההון. כך, החוסך נהנה מחיסכון נזיל, גמיש ובמחיר נוח. הקופה ניתנת להורשה לכל מוטב בו חפץ החוסך, בניגוד, למשל, לקרן פנסיה שניתנת להורשה ליורשים לפי החוק. חשוב להדגיש שגם היורשים נהנים מהטבות מס שונות. 

מי שמעוניין להמשיך ולהשקיע את כספו במינוף גבוה על מנת להשיג תשואה, יכול לקבל הלוואה כנגד ההפקדות בקופת הגמל, ולהשקיע אותה הלאה על מנת להשיג תשואה, בעוד הכסף המופקד בקופת הגמל עצמה, ממשיך לעבוד עבורו בשוק ההון.

התנאי החשוב – קצבה מזערית
הטבת המס לפי תיקון 190, כמו כל הטבת מס, מוגבלת בתקרה של סכום שנחסך בקופה, ועל מנת להינות ממנה החוסך צריך למשוך את הכספים מגיל 60 ומעלה. כלומר: אם החוסך זקוק לכסף לפני גיל 60, הכסף יהיה נזיל עבורו ללא כל קנס על המשיכה עצמה, אבל על הרווח מההשקעה של הכסף הוא ישלם מס רווחי הון בשיעור הרגיל. אם החוסך מושך את כספי החיסכון אחרי גיל 60, הוא ייהנה מהטבת המס וישלם מס רווחי הון מופחת.

בנוסף, על מנת ליהנות מהמיסוי הנמוך החוסך צריך להראות שיש לו קצבה חודשית בסך של לא פחות מ-4,500 שקל מקרן פנסיה או מביטוח מנהלים. זהו תנאי חשוב ביותר: חוסכים שאין להם קצבה כזו, לא יוכלו למשוך את הכסף מקופת הגמל לפי תיקון 190, ולא בטוח שזהו מסלול ההפקדה הנכון עבורם. 

בדוק זכאותך להשקעה אטרקטיבית בקופת גמל >>


הפטור בפרישה – 796.5 אלף שקל
היבט זה של תיקון 190 הוא רק חלק אחד מתיקון כולל יותר שבא להעניק לפנסיונרים הטבות מס על הון שצברו בחסכונות פנסיוניים ובמענקי עבודה. הסכום הפטור בעת הפרישה כיום עומד על 796.5 אלף שקל, לכל אדם – עצמאי או שכיר - והוא ניתן לניצול במגוון דרכים. 

פורשים רבים לא מודעים לזכויותיהם ולפטור העצום שעומד לרשותם, הם מוותרים על הליך מסודר של תכנון כספים לפרישה, ומקטינים את הקצבה שלהם באלפי שקלים. 

לכן, מומלץ לחוסכים מבוגרים שמתקרבים לגיל 60, לבדוק באופן מסודר מהם זכויותיהם, מהי הקצבה החודשית הצפוייה להם בפרישה, איך ממקסמים את הטבות המס שמגיעות להם – ואם יש להם חיסכון בבנק, בפק"מ, או בקרן נאמנות – לשקול לנצל את ההטבה המשמעותית שניתנת בחיסכון הכספים בקופת הגמל להשקעה, שתשאיר בסוף היום הרבה יותר כסף אצליהם ביד, מכל אלטרנטיבת השקעה אחרת.