דירה או שכירות? הדרך לחיסכון כלכלי

כמעט כל אחד כיום נתקל בדילמה של האם לקנות דירה? להמשיך בשכירות? וכמובן בסיטואציה היותר קשה של כיצד לחסוך כל חודש? מה המומחים אומרים?

כמעט כל זוג צעיר בישראל חולם לקנות דירה, אבל מה קורה כשהחלום הופך לסיוט?

אלון גל מנטור עיסקי בכיר שופך אור על נושא הדירה. האם דירה זה יציבות בלבד או גם רגש שמדובר במשהו שלנו? והאם צריך ליפול לרגש הזה? התנהלות כלכלית נכונה מתחילה בלחשוב כמה כסף אני יכול לעשות עוד היום וכמה אני יכול לחסוך בשנים הקרובות.

ישנה מחשבה שגויה שאם שאני לא מבזבז כסף, אז אני לא מפסיד אבל ראייה כלכלית נכונה היא שכל עוד אני לא מנצל הזדמנויות ועושה כסף ללא סיכון ,אני מפסיד כסף.

תשאלו את אנשי העסקים המובילים בעולם ויגידו לכם שכסף עושים מכסף. לא מחכים שיהיה לי כסף כדי לפתוח עסק, אלא אדאג לכסף שהחזר הנמוך מהכסף שאני אעשה כאשר אקח מהם כסף. יותר מזה הרבה בעלי עסקים מהמובילים בעולם לא מחפשים לממש את הכסף בקנית דירה,  אלא בכיצד לעשות יותר כסף ובהמשך לקנות דירה במינימום הלוואה ומשכנתא.

 

למעשה 85% מהאנשים שיקנו דירה, גמרו את חייהם הכלכליים ונכנסים לכלא כלכלי שסביר להניח שלא יצאו ממנו לעולם.

זוג צעיר שיש לו 200 אלף שקלים שרוצים לקנות בית בסביבות מיליון שקלים, לוקחים משכנתא סביב 800,000 שקלים אך האם זה נגמר בכך? הרי לדירה צריך עוד 200 אלף לשיפוצים, עורך דין ועוד מסביב, ובמרבית המקרים שוכחים את ההוצאות האלו ונכנסים ללופ של "תסמונת התייר" בחול שפשוט קונים ומתעלמים מההשלכות ואז נאלצים לקחת עוד הלוואה, אבל שוכחים שמשכנתא עצמה היא הלוואה לכל דבר בשם אחר. וההתמודדות עם שתי הלוואות לזוג שבממוצע מכניס כ- 15 אלף שקלים היא מאוד קשה ולפעמים תחילתו של כדור שלג שלא יודעים כיצד לצאת ממנו וכל זאת? על מנת להשיג את החלום של הדירה שאפילו לא שלנו אלא של הבנק.